30.09.2019, autor: M. Podolak

Pokazy fizyczne

Tradycyjnie już,  pod koniec  września,  uczniowie klas matematyczno-fizycznych zachęceni przez Profesora Andrzeja Mazurkiewicza wzięli udział w pokazach fizycznych przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz Wydział Fizyki UMCS. 

Tym razem tematami  60 edycji pokazów były: „Ruch obrotowy”, „Prąd elektryczny”, „Uff, jak gorąco” i „Rezonanse”.

 

Prelegenci w przystępny, a nierzadko żartobliwy sposób demonstrowali prawa fizyczne i ich wykorzystanie w codziennym życiu. 

Ochotnicy mogli osobiście wziąć udział w doświadczeniach, a wszyscy przekonali się, że warto poznawać fascynujący świat fizyki. 

Klasa 3b z wychowawczynią p. Mieczysławą Adamczuk wykorzystała pobyt w Lublinie, aby zwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku, które  znajduje się na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin.

 

 /Muzeum na Majdanku jest pierwszym muzeum w Europie poświęconym ofiarom II wojny światowej. / Przebywało w nim ok. 150 tysięcy więźniów, z których ponad 80 tysięcy straciło życie.

Młoda, ale bardzo kompetentna pani przewodnik przedstawiła historię obozu oraz „codzienne” życie więźniów w cieniu dymiącego krematorium, ciągłego zagrożenia życia, głodu i katorżniczej pracy. Szczególnie przejmująco brzmiały świadectwa samych więźniów. 

Naprawdę warto poznać tę tragiczną kartę naszej historii i wyciągnąć wnioski.