20.06.2024, autor: M. Borowska

POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA SZKOLNA

W dniach 13 – 20 czerwca 2024 r. już po raz szósty gościliśmy w naszej szkole uczniów niemieckich z Berthold Gymnasium. Była to rewizyta naszych przyjaciół po pobycie uczniów naszego liceum we Freiburgu w kwietniu. Dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży mogliśmy wspólnie zrealizować bardzo ciekawy i intensywny program. W przeciągu 6 dniu pokazaliśmy naszym gościom szkołę i nasze piękne miasto, braliśmy udział w warsztatach kulturowych przygotowanych przez S.J.O. Bacalarus, zwiedziliśmy Sandomierz i Lublin, wędrowaliśmy i pływaliśmy kajakami po Roztoczu, śpiewaliśmy polskie i niemieckie piosenki oraz uczyliśmy się wspólnie tańczyć krakowiaka i poloneza. Przede wszystkim, jednak, pochyliliśmy się nad wspólną bolesną historią naszych narodów w Bełżcu i na Majdanku.

 

Dodatkowo, niemieccy uczniowie mogli doświadczyć codziennego życia rodzin polskich, brać udział w małych rodzinnych uroczystościach lub w zajęciach dodatkowych swoich polskich partnerów. A wszystko to za sprawą zakwaterowania w domach polskich uczniów, co pozwalało młodzieży spędzić ze sobą więcej czasu i poznać się bliżej.  

Z żalem pożegnaliśmy naszych niemieckich przyjaciół. Wspólne wspomnienia pozostaną na długo w naszych sercach, a koniec wymiany nie oznacza końca przyjaźni. Już w październiku ‘24 rozpoczyna się rekrutacja do kolejnej edycji wymiany z Berthold Gymnasium. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z p. Moniką Borowską.