24.10.2014, autor: P. Ejsmont (3h)

Obecni w naszej kulturze

W dniu 23 października 2014 roku uczniowie naszej szkoły skorzystali z możliwości obejrzenia bezpośredniej transmisji zajęć edukacyjnych poświęconych imponującej ekspozycji nowo otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Po wystawach oprowadzali nas wspaniali przewodnicy - prezenter Maciej Orłoś oraz aktorka Maria Seweryn.

Podczas tej swoistej lekcji historii zapoznaliśmy się z dziejami społeczności żydowskiej  na ziemiach polskich.

Wędrówka biegła przez pierwsze polskie grody, odbyliśmy również wizytę w XVI -wiecznym Krakowie, stanęliśmy pod złotym sklepieniem synagogi w Gwóźdźcu, rzuciliśmy okiem na żydowskie wydawnictwa oraz spędzilismy kilka chwil w słynnej kawiarni "Ziemiańskiej", w której bywał Tuwim czy Lechoń.

W podroży w głąb losów diaspory żydowskie nie zabrakło niestety najtragiczniejszego z przystanków- galerii poświęconej Zagładzie.

Nie jest to jednak, jak mogłoby się powszechnie wydawać, główna ekspozycja . Osoby związane z Muzeum POLIN mówią, ze jego najważniejszym celem jest pokazanie zwiedzającym życia, a nie śmierci. Muzealna transmisja zakończyła się rozmową na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce.

Były to ciekawie przeprowadzone i bardzo pouczające  zajęcia edukacyjne. Mam nadzieje, ze w naszej szkole będzie miało miejsce więcej podobnie interesujących wydarzeń.