19.04.2016, autor: M. Tomaszewski

Nasi wygrali! - Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

We wtorek 19 kwietnia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Zamościu odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

W zmaganiach uczestniczyło 8 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych Zamościa i powiatu zamojskiego. Każda z drużyn miała za zadanie udzielenie pierwszej pomocy w zaaranżowanych wypadkach. 

Ratownicy medyczni przygotowali cztery naprawdę trudne przypadki. Między innymi: wypadek rowerzysty i kierowcy samochodowego, zasłabnięcie kobiety w ciąży, urazy ręki i brzucha oraz poszkodowani w wyniku oparzeń i udaru słonecznego. Nasi dzielni, młodzi adepci trudnej sztuki udzielania pierwszej pomocy, ratowali jak tylko mogli. Zachowując zasady bezpieczeństwa i cechując się przy tym pełnym opanowaniem ruszali na pomoc potrzebującym. Nie są obce im złamania, rany cięte, kłute i szarpane, poparzenia, zasłabnięcia czy resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Po zakończeniu ratowniczych zmagań, drużyna  I LO zajęła pierwsze miejsce. Do oceny końcowej wliczany był także wynik testu z zakresu pierwszej pomocy, biologii i chemii. Drużyna I LO będzie reprezentować nasz rejon w zawodach wojewódzkich, które odbędą się w Lublinie.

Skład drużyny:

Maciej Pukaluk – kapitan, Magdalena Zabłocka, Mateusz Pitura 2h, Katarzyna Linek 2k, Mateusz Zamojski 1d, Kamil Pikor 1g.

Celem mistrzostw było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałania występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa.

Gratulujemy wygranej!