13.11.2017, autor: M. Twardziszewska

Mamy Niepodległą!

W piątek, 10 listopada włączyliśmy się w uroczyste obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas spotkania w auli młodzież klas pierwszych i drugich mogła wysłuchać przygotowanego na tę okazję odczytu, w którym zostały ujęte najważniejsze wydarzenia historyczne związane z obchodzonym świętem.

Później wyświetlono filmy (zrealizowane przez IPN) przedstawiające dzieje Polski. Centralnym punktem uroczystości był niezwykle poruszający spektakl Raport z oblężonego miasta przygotowany pod kierunkiem pana prof. Piotra Linka. 

Na koniec uczniowie mogli we wspólnym gronie śpiewać pieśni patriotyczne przy akompaniamencie uczniów klasy 1c oraz 1i. Jak co roku można było posilić się wojskową grochówką, której zapach już od rana roznosił się po szkolnych korytarzach. Nad całością czuwały panie prof. Paulina Adamowicz i prof. Anna Szyszka. Uczniowie klas drugich  brali udział w happeningu Żywa flaga.

Już następnego dnia, 11 listopada na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się manifestacja patriotyczna  upamiętniająca kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Wzięli w niej udział przedstawiciele klas drugich wraz z Dyrekcją oraz wychowawcami. Obchody  zostały poprzedzone Mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w Katedrze Zamojskiej.  Uroczystości  rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan prezydent Andrzej Wnuk, który w swoim wystąpieniu złożył hołd wszystkim polskim patriotom, heroicznie walczącym na przestrzeni dziejów o wolność naszej  Ojczyzny. W dalszej części obchodów miał miejsce apel poległych, oddanie salwy honorowej, złożenie wieńców przez przedstawicieli różnych zamojskich środowisk, a  na końcu odbyła się defilada oddziałów wojskowych biorących udział w upamiętnieniu tego Święta.