06.05.2013, autor: M. Podolak

Majówka patriotyczna

Początek maja to nie tylko czas tradycyjnego odpoczynku, ale też obchody świąt narodowych. Od niedawna 2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza odbyły  się wykłady:  p. dr Jacka Feduszki „Kokarda narodowa w przeszłości i współcześnie” oraz ppłk. Marka Kwietnia „Zamojska etykieta flagowa”. 

W wykładach uczestniczyli min. przedstawiciele naszego Samorządu Szkolnego. (Chętnie wyjaśnią niezorientowanym(!) skąd wzięły się nasze barwy narodowe).  Później nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na Rynku Wielkim.

3 maja uroczystości 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja także rozpoczęto okolicznościowym referatem w Sali Consulatus. O  godzinie 11 na Rynku Wielkim odbyła się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem wojskowym. Wzięli w niej udział nasi reprezentanci: poczet sztandarowy, Samorząd Szkolny, przedstawiciele społeczności szkolnej z kl. II e pod opieką p. Dyrektor Bożeny Krupy i p. Profesora Marcina Tomaszewskiego. Świętowanie miało także swój radosny wymiar w popołudniowych imprezach kulturalnych. Nasi przedstawiciele wzięli też udział w biciu rekordu Ginnessa w ilości par tańczących poloneza(z powodzeniem).