20.09.2017, autor: A. Niańko

Lubelszczyzna dla Syrii

18 września na Zamku Lubelskim, nasi wolontariusze /Magda Kmieć, Aleksandra Paszko, Rafał Kostrubiec, Weronika Zawiślak i Marta Otłowska/ uczestniczyli w spotkaniu „Lubelszczyzna dla Syrii”, podczas którego kilkudziesięciu sygnatariuszy złożyło podpis pod Deklaracją na rzecz pomocy poszkodowanym w wyniku wojny w Syrii.

Sygnatariuszami dokumentu są przedstawiciele środowisk kościelnych, rządowych, samorządowych oraz biznesowych. 

Akcja „Lubelszczyzna dla Syrii” ma dwa cele. Pierwszym z nich jest zebranie pieniędzy na odbudowę i remont domów rodzin syryjskich, które zostały zniszczone podczas wojny. Drugim natomiast jest uwrażliwienie na ogrom tragedii, która spotkała bezbronnych ludzi w ich ojczyźnie. 

Zachęcamy do wsparcia akcji „Lubelszczyzna dla Syrii”, której celem jest zebranie środków finansowych na odbudowę domów w Aleppo i innych miastach Syrii, które ucierpiały w wyniku prowadzonych działań wojennych. 

 

W akcję można włączyć się wpłacając datki pieniężne na konto bankowe:

PLN: 63102049000000850230555762 z dopiskiem „Lubelszczyzna dla Syrii”

lub wysyłając SMS o treści RATUJE pod numer 72405 (koszt 2,46 z VAT).

 

W naszej szkole przeprowadzona zostanie specjalna zbiórka na ten cel.

Po spotkaniu młodzież miała możliwość zwiedzania Zamku Lubelskiego z XIV wieczną Kaplicą Trójcy Świętej pokrytą rusko-bizantyjskimi - freskami jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce oraz murowaną wieżę obronno-rezydencjonalną. 

Po spotkaniu na Zamku Lubelskim młodzież skorzystała z oferty Uniwersytetu Przyrodniczego, który po raz kolejny gościł Lubelski Salon Maturzystów Perspektywy. 

W Lubelskim Salonie wzięły udział uczelnie z całej Polski: Wrocławia, Szczecina, Warszawy, Białegostoku, Łodzi, oraz wystawcy zagraniczni. W Centrum Kongresowym UP uczniowie uczestniczyli w wykładach ekspertów OKE w Krakowie oraz rozmawiali z przedstawicielami uczelni.