14.12.2016, autor: M. Podolak

Lekcja historii z Prezydentem RP

Uczniowie naszej Szkoły zostali zaproszeni na wyjątkową lekcję do Pałacu Prezydenckiego. 

 

13 grudnia 2016 r., w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Złote Krzyże Zasługi zasłużonym działaczkom opozycji demokratycznej represjonowanym w czasie stanu wojennego.

 

Jesteście bohaterkami naszej wolności - mówił Prezydent. - Jestem dumny, że mogłem dziś jako prezydent odznaczyć bohaterki tamtych dni (...), nie mam wątpliwości, że to właśnie wy ze swoimi mężami jesteście bohaterkami naszej wolności. Pełny tekst wypowiedzi Prezydenta:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,129,wystapienie-podczas-wreczenia-odznaczen-panstwowych-kobietom-przesladowanym-w-stanie-wojennym.html

 

Uroczystość była połączona z Lekcją RP dla młodzieży pt. "Nasza solidarność". Uczestniczyli w niej uczniowie 3 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, w tym klasy IIB naszego Liceum. Prowadził ją Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wraz z przedstawicielem IPN-u.  Najważniejsze jednak były świadectwa trzech uczestniczek tamtych wydarzeń. Panie dzieliły się swoimi  przeżyciami,  podkreślając międzyludzką solidarność i pomoc okazywaną nawet nieznanym osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji w wyniku represji. 

 

Na zakończenie przedstawiciel wolontariatu zachęcał do kontynuowania idei solidarności, której dawano wyraz w stanie wojennym i rozwijania  naturalnej potrzeby działań na rzecz ludzi potrzebujących poprzez włączanie się w pracę wolontariacką, która ma wielką moc zmieniania świata na lepsze.

 

Po części oficjalnej mieliśmy możliwość zwiedzania Pałacu Prezydenckiego. A niektórzy nawet osobiście porozmawiali z Panem Prezydentem.