19.10.2017, autor: M. Lis

Ławeczka Marka Grechuty

Nasi nauczyciele poloniści wystąpili do władz  miasta z inicjatywą wybudowania w Parku Miejskim pomnika-ławeczki Marka Grechuty. Ten wybitny twórca kultury był bowiem związany zarówno z Zamościem, jak i naszym liceum, którego był absolwentem (matura 1963).

Wyobrażamy go sobie siedzącego w parku z twarzą zwróconą ku Akademii, gdzie mieści się liceum i Zamojskiej Starówce, gdzie mieszkał przy ulicy Grodzkiej. Cieszymy się, że pomysł ten zyskał akceptację Prezydenta Miasta  Pana Andrzeja Wnuka i  będzie możliwy do realizacji w 2018 roku.  W naszym liceum jest już pamiątkowa tablica poświęcona poecie, ze znamiennym mottem: Z tej szkoły wyszedł w świat , jednak uważamy, że tak wybitny Zamościanin zasługuje na  pomnik w przestrzeni miejskiej. 

O Marku Grechucie – uczniu I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu oraz artyście można też poczytać na szkolnym blogu: 

Opowieść o Marku Grechucie http://1lozamoscblog.blogspot.com/2015_06_14_archive.html

Wyszedł z naszej szkoły http://1lozamoscblog.blogspot.com/2016_06_01_archive.html