14.11.2016, autor: M. Podolak, A. Kamińska

Konkursy biblioteczne rozstrzygnięte

Tworzenie limeryków i innych zabawnych tekstów promujących książki i czytanie okazało się świetną zabawą. Przeprowadzono zajęcia podczas których uczniowie poznali zasady tworzenia limeryków. Mieli tez okazję zapoznać się z przykładami autorstwa W. Szymborskiej zawartymi w książce pt. „Rymowanki dla dużych dzieci”. Następnie poznali przykłady limeryków tzw. bibliotecznych, czyli takich których tematem jest książka i czytanie, a następnie wspólnie w grupach pracowali nad własnymi tekstami. Tworzyliśmy też wierszyki typu moskaliki, także wzorując się na tekstach noblistki,  a na koniec powstawały dwuwersowe rymowanki promujące książki i czytanie. Wszystkie zgłoszone do konkursu teksty można było na bieżąco  czytać, gdyż były wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

Dziękujemy także Pani Joannie Barańskiej i Pani Małgorzacie Twardziszewskiej, które także przyłączyły się do zabawy, niestety poza konkursem. Po burzliwych obradach pragniemy nagrodzić Tomasza Adamczyk z klasy 3 b, autora najlepszego limeryku, oraz  Gabrielę Cios klasa 2 b   autorkę najciekawszego moskalika albo innego zabawnego wierszyka. Nagrodą w obu kategoriach jest książka Wisławy Szymborskiej, która stała się inspiracją do tego konkursu. Przyznano także wyróżnienia dla Michała Waśko z klasy 1 f i Justyny Nadłonek z klasy 1i. Gratulujemy.

Kto powiedział, że uczniowie

nie chcą już w ogóle czytać?

Temu młotkiem dam po głowie,

nie chcąc go już o nic pytać.

Gabriela Cios 2b

 

Pewna fryzjerka ze Szczecina

czytając Georga Martina

wkurzyła się na Boltona.

Teraz ze smutku kona, 

czytając  wiersze Puszkina.

Tomasz Adamczyk klasa 3 b

 

Wyróżnienia:

Pewien prawnik z 1 F

w Agacie Christie lubował się.

Tak się w jej prozie zatracił,

 że pieniądze na jej książki tracił

i wspaniale bawił się.

Michał Waśko klasa 1F

Gdy życie cię wkurza 

sięgnij po „Anię z Zielonego Wzgórza”.

Gdy smutek i żal Ci doskwiera

sięgnij po „Harryego Pottera”.

Justyna Nadłonek klasa 1i

 

A cichemu wielbicielowi dziękujemy za wierszyk: 

Teraz, zawsze i na wieki

Kocham Panią z biblioteki!

W konkursie na najciekawsze zdjęcie w ramach projektu: Literacki Patron mojej ulicy zwyciężyły: Karolina Strzelec i Diana Zawiślak. Tuż za nimi finiszowała wesoła ekipa wprost z „Wesela”.