11.04.2017, autor: J. Kusz

Konkurs Piosenki Angielskiej

XV Konkurs Piosenki Angielskiej odbył się 6 kwietnia 2017 roku w I Liceum  Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Celem imprezy, zorganizowanej przez nauczycieli naszego liceum Jerzego Kusza i Urszulę Kusz było doskonalenie języka angielskiego oraz propagowanie kultury krajów angielskiego obszaru językowego poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych metod nauczania.

FOTOBLOG

Popisy uzdolnionej muzycznie młodzieży z I LO oceniało jury w składzie: 

przewodnicząca - Pani Irena Dużyńska - znakomita wokalistka, solistka Orkiestry Włościańskiej im. K. Namysłowskiego, kierowniczka zespołów wokalnych; Pan Tomasz Ziąbkowski – muzyk, kompozytor, autor tekstów, instruktor Zamojskiego Domu Kultury;  Pani Bożena Krupa - wicedyrektor I LO oraz Pani Urszula Kusz – nauczyciel języka angielskiego z naszego liceum. Każdy utwór oceniany był w trzech kategoriach: walory muzyczne, ogólne wrażenie artystyczne oraz poprawność językowa.

Poziom artystyczny zaprezentowanych utworów był, zdaniem jurorów niezwykle wysoki. Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na fakt, że coraz więcej wykonawców prezentuje swoje utwory z towarzyszeniem muzyków, a coraz mniej korzysta z podkładu, co uznali za bardzo pozytywny trend. Wszystkie utwory były bardzo wysoko ocenione, a różnice punktowe między nagrodzonymi utworami, a tymi, które nie otrzymały nagrody były minimalne. Często o przyznaniu nagrody decydowały niuanse, dlatego można powiedzieć, że wszyscy uczestnicy mają prawo czuć się zwycięzcami tego konkursu.

Do finału konkursu zostało zakwalifikowanych 11 utworów. Najwyższe konkursowe laury przypadły duetowi Aleksandra Palonka i Roksana Siwczuk z kl. 3k, które z towarzyszeniem Olgi Mołdoch (gitara) mistrzowsko wykonały emocjonalny utwór Elle King zatytułowany "Ex's and Oh's". Jury przyznało dwa drugie miejsca: Julii Majer z kl. 1e za żywiołowe wykonanie utworu Lenki "The Show" oraz Agacie Burdzie z kl. 2b za poruszającą interpretację piosenki Jamesa Blunta "You're beautiful". Agacie towarzyszyły na gitarze Marcelina Wilczyńska i Olga Mołdoch. Na trzecim miejscu uplasował się utwór „Living on a prayer”,  z którym doskonale poradziła sobie Joanna Siwiło  z klasy 3g. Asię wspomagał zespół w składzie: Olga Mołdoch (gitara basowa), Dawid Bondyra (gitara elektryczna), Adrian Poznański (perkusja) oraz Grzegorz Poznański (gitara elektryczna).

Nagrodę Dyrektora otrzymał zespół wokalno-instrumentalny Spontaneous w składzie: Bartłomiej Dawid, Wiktor Banach, Katarzyna Kurylak, Adriana Duszejko, Izabela Żółcińska, Klaudia Rycak, Mikołaj Kulczyński, Arnold Sokołowski i Grzegorz Poznański za utwór "All about that bass". Swoją nagrodę przyznała też publiczność. Najwięcej głosów uzyskał wzruszający utwór "Running" wykonany przez Adrianę Różańską oraz Huberta Kukułowicza.

Konkurs w języku angielskim prowadzili Kinga Zarębska, Krystian Petz i Michał Waśko. Konferansjerzy przygotowywali się pod  kierunkiem  Pani Urszuli Kusz.

W przerwie konkursu, podczas obrad jury, publiczność mogła obejrzeć przedstawienie "Snow White" oraz pozakonkursowe prezentacje muzyczne uczestników konkursu.

Konkurs nie odbyłby się bez udziału sponsorów. Nagrody dla wykonawców ufundowali: Wydawnictwo Oxford University Press, Wydawnictwo Pearson, Wydawnictwo Macmillan, Księgarnia Book Club, Księgarnia Eger oraz Dyrektor Szkoły.

Za obsługę techniczną odpowiadali Karol Bondyra, Piotr Kardasz i Kacper Bukowski, którzy znakomicie wywiązali się z tego zadania. Piękne dyplomy dla uczestników konkursu przygotował Pan Zbigniew Pałka, który zapewnił obsługę informatyczną konkursu.

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu miała kolejną okazję, aby połączyć obcowanie z kulturą europejską z dobrą zabawą. Mamy nadzieję spotkać się po raz szesnasty w przyszłym roku.