12.11.2012, autor: M. Twardziszewska

Konferencja – „Zamość – miasto wielu kultur”

30 października br. w ZSP nr 1 w Zamościu odbyła się konferencja pod tytułem: „Śladami zamojskich Żydów”, w ramach projektu edukacyjnego: „Zamość – miasto wielu kultur”, mającego na celu przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z historią mniejszości narodowych Zamojszczyzny. Spotkanie powstało dzięki współpracy Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu.

Gośćmi byli nauczyciele i uczniowie zamojskich szkół średnich a także zamojskie media. Podczas konferencji poznaliśmy historię społeczności żydowskiej w Zamościu i zapoznaliśmy się z tematyką holocaustu na przykładzie funkcjonowania obozu zagłady w Bełżcu. Następnie zaprezentowano przedwojenne i wojenne fotografie Żydów i ich relacje z czasów zagłady na Zamojszczyźnie. Ostatnim punktem programu była projekcja niezwykłego filmu dokumentalnego pod tytułem: „Tam był kiedyś nasz dom”. 

Grupa 10 uczniów naszej szkoły pod opieką p. M. Bikowskiej uczestniczyła w konferencji, której tematyka okazała się wartościowym uzupełnieniem działań podejmowanych przez młodzież I LO w ramach projektu edukacyjnego „Młody Obywatel” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Problematyka projektu dotyczy dziejów i zagłady zamojskich Żydów. Pieczę nad realizacją zadań sprawuje p. M. Bikowska we współpracy z p. P. Adamowicz i p. M. Pałczyńskim.