07.11.2016, autor: A. Niańko

Każdy może pomóc!

5 i 6 listopada od 9.00-20.00 w Galerii Twierdza w Zamościu grupa 50 wolontariuszy naszej szkoły rejestrowała potencjalnych Dawców szpiku dla chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną Łukasza Zwolana. Akcja zorganizowana została przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w Zamościu i zakończyła się duży sukcesem, ponieważ do grona Dawców dołączyło ok.460 osób. Wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój wolny czas bardzo dziękujemy.

Rejestracja potencjalnego dawcy szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Później, w ciągu miesiąca próbki materiału genetycznego są badane, a następnie co dwa tygodnie jest robiona aktualizacja bazy danych potencjalnych dawców. Osoby, które zostają zaliczone w poczet dawców dostają informację e-mailem lub telefonicznie. Wtedy muszą potwierdzić, czy nadal chcą pomóc.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy niespokrewnionego dla Pacjenta jest bardzo trudne. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.