22.04.2016, autor: Dominika Wiśniewska (kl. 1a)

Kamień pamięci – historia zamojskich Żydów

22 kwietnia w naszej szkole odbyły się zajęcia przygotowane we współpracy z Muzeum- Miejscem Pamięci w Bełżcu, które reprezentowała pani Ewa Koper. Pierwsze klasy obejrzały film pt. Tam był kiedyś nasz dom, który opowiadał o historii zamojskich Żydów. Klasa IA przygotowała krótkie przedstawienie sylwetek dawnych mieszkańców naszego miasta, wywodzących się z kręgu tej kultury. Po spotkaniu uczniowie wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez panią prof. Marię Bikowską. Dyskusja o życiu Żydów podczas II wojny światowej, o ich codzienności i prześladowaniu została żywo przyjęta przez młodzież.

Spotkanie, które odbyło się w naszej szkole z pewnością na długo zostanie zapamiętane. Dzięki takim przedsięwzięciom pamięć o Żydach, którzy są tak ważną częścią historii Zamościa nigdy nie zginie.