04.12.2016, autor: K. Petz (kl. 1F)

I Turniej Poetycki

"Niektórzy lubią poezję...", okazuje się, że takich osób, wbrew pozorom, jest całkiem sporo. Potwierdzić to może liczny udział młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Zamościa w konkursie recytatorskim organizowanym w naszej szkole.

1 grudnia 2016 roku w auli I Liceum odbyła się pierwsza edycja Turnieju Poetyckiego "Z wierszem do ludzi". Uczniowie, którzy zgłosili się do konkursu recytowali przed publicznością wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Występ oceniało jury w składzie: p. Bożena Fornek – instruktor literacki w Zamojskim Domu Kultury, p. Krystyna Kamińska – wieloletnia nauczycielka języka polskiego  w naszej szkole i p. wicedyrektor Bożena Krupa. Recytatorzy walczyli także o nagrodę publiczności.

Zwycięzcą dwóch nagród w kategorii szkół gimnazjalnych - I miejsce oraz nagroda publiczności - został Franciszek Baranowski, uczeń Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Zamościu, który ujął jurorów i publiczność swoją interpretacją "Nocy" Baczyńskiego. Wyróżniona została Łucja Kiełbińska z Gimnazjum nr 5 im. Sybiraków w Zamościu, która recytowała utwór pt. "Lincz".

I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zdobyła Iwona Wnukowska z III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Zamościu za utwór "Do Pana Józefa w dniu imienin". Jury wyróżniło 2 uczennice -  Karolinę Michałowicz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu za interpretację wiersza "Jesień 41" oraz Roksanę Siwczuk z I Liceum im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, która zaprezentowała wiersz pt. "Pożegnanie żałosnego strzelca"  Nagrodę publiczności wywalczył uczeń I Liceum Michał Waśko, który recytował "Wiatr".

Do konkursu stanęło 50 uczniów: 14 ze szkół gimnazjalnych (Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 5, I Społeczne Gimnazjum w Zamościu)  i 36 ze szkół ponadgimnazjalnych (I Społeczne Liceum, CKZiU, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, I Prywatne Technikum Hotelarskie, III Liceum i I Liceum).

W przerwie przeznaczonej na narady jury na scenie zaprezentowała się Adrianna Różańska, która zachwyciła muzyczną interpretacją wiersza pt. "Znów wędrujemy", potem uczestnicy i publiczność mieli okazję obejrzeć wybrane sceny filmu "Baczyński" w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. 

Serdecznie dziękujemy uczestnikom I Turnieju i nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do recytacji.

Organizatorzy: p. Alicja Kamińska, p. Magdalena Podolak i p. Małgorzata Twardziszewska.