05.12.2017, autor: B. Hawrylak

Holocaust, czyli historia, która nie może się powtórzyć…

W poniedziałek, 4 grudnia uczniowie klas trzecich obejrzeli w Zamojskim Domu Kultury spektakl pt. Żyd na beczce, inspirowany reportażem Hanny Krall-Zdążyć przed Panem Bogiem.

Głównym celem wystawienia tej sztuki  było zapoznanie młodych widzów z tragedią narodu żydowskiego w czasie Holocaustu. Na uwagę zasługuje umiejętna gra aktorska, ciekawa, intrygująca nieco psychodeliczna i nastrojowa muzyka, „wyłowienie” z utworu H. Krall tych sytuacji i postaw mieszkańców getta, które świadczyły o ich dramatycznym, często wręcz beznadziejnym położeniu, czy wreszcie umiejętne budowanie napięcia i odpowiednie operowanie światłem.

Pewne zastrzeżenia może budzić aktorska kreacja postaci Marka Edelmana, który wypowiada swoje kwestie w nieco egzaltowany, czasami wręcz  emocjonalny i zbyt wyrazisty sposób. W rzeczywistości, ostatni żyjący  przywódca powstania w getcie żydowskim, był człowiekiem małomównym, wyważonym, spokojnym i jak sam podkreślał, nie nadawał się przez to na bohatera.

Można też było dostrzec zbyt daleko posuniętą ingerencję reżysera  w tekst oryginału, co nie zawsze miało swoje uzasadnienie. 

Trzeba jednak przyznać, że w czasie trwania spektaklu na sali panowała niczym nie zmącona cisza, uczniowie w skupieniu  obserwowali grę aktorów, miejmy nadzieję, że  z uwagą słuchali ich ostrzeżeń o historii, która przecież  lubi się powtarzać…