03.04.2012, autor: B. Kowalczyk

Hollywood bliżej Zamościa

W X Jubileuszowej edycji Międzyszkolnego Festiwalu Twórczości Scenicznej w językach obcych uczniowie liceów Zamościa i regionu  rywalizowali o nagrody w iście Hollywodzkiej scenerii a Oskarowe statuetki stały się najwyższą formą uznania ich umiejętności.
W Jubileuszowej X edycji Festiwalu , który w tym roku odbył się w naszym liceum 30 marca, wzięło udział 112 amatorów sztuki aktorskiej z liceów z  Zamościa, Biłgoraja i Chełma.  
Z inicjatywy uczennic kl. IIa  Małgorzaty Radaj, Karoliny Klimek i Aleksandry Szajnogi kl.IIb tegoroczna scenografia i organizacja konkursu przybrała formę „gali Oskarowej” a „Oskarowe statuetki” stały się najwyższą forma uznania umiejętności językowych artystycznych i aktorskich uczniów. Uczniowie klas IIa i IIb wykonali dekoracje  sceny i foyer tworząc klimat Hollywodzkiego Show. 
Do konkursu oprócz uczniów naszej szkoły przystąpili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ z Biłgoraja, II Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Orlicz-Dreszera z Chełma,  III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida z Zamościa oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego z Zamościa.
Repertuar, podobnie jak w latach ubiegłych był urozmaicony, od adaptacji baśni poprzez interpretację wierszy  aż po skecze.
Jury w składzie: przewodnicząca p. Gabriela Manastyrska oraz członkowie p. Ewa Rabiega, p. Elżbieta Swacha, p. Mirosława Podhajny oraz p. Piotr Wójcik  oceniali prezentacje sztuk w językach: angielskim, niemieckim, łacińskim, francuskim i rosyjskim.
Oskarowe Statuetki przyznano w 5 kategoriach: najlepsze przedstawienie, najlepsza scenografia,  najlepsza rola żeńska, najlepsza rola męska i nagroda publiczności.
Za najlepsze przedstawienie  uznano ”The Wizard of Oz” w wykonaniu uczniów III LO im. C. K. Norwida w Zamościu pod kierunkiem p. Małgorzaty Kordyacznej.
Za najlepszą scenografię nagrodzono przedstawienie „Der gestiefelter Kater”  w wykonaniu uczniów kl. 1g,1d,2f,2i  I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, przygotowane pod kierunkiem p. Agaty Tyszko-Dorn.
Statuetkę  w kategorii najlepszy aktorka otrzymała Martyna Temporowicz z III LO im. C. K. Norwida w Zamościu za rolę Dorothy w przedstawieniu ”The Wizard of Oz” przygotowanym pod kierunkiem p. Małgorzaty Kordyacznej.
Najlepszym aktorem okazał się Piotr Wiśniewki z III LO im. C.K. Norwida w Zamościu, w roli Scarecrow w tym samym przedstawieniu ”The Wizard od Oz”.
Statuetka w kategorii Nagroda Publiczności powędrowała do uczestników przedstawienia ”Another Strange Story” przygotowanym pod kierunkiem p. Jerzego Kusza, w adaptacji ucznia kl. IIa Patryka Migielskiego z I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.
Jury przyznało także szereg wyróżnień zarówno całym zespołom jak i indywidualnym uczestnikom.
Wyróżnienie otrzymały dwa przedstawienia: „Bajki Ezopa” w wykonaniu uczniów II LO
 im.Gen. Orlicz-Dreszera w Chełmie pod kierunkiem p. Renaty Puźniak oraz przedstawienie „Un cours mouvementé” przygotowane przez uczniów LO im. ONZ w Biłgoraju pod kierunkiem p. Małgorzaty Osińskiej.

Uczeń I LO im. J. Zamoyskiego w Zamościu Piotr Kita otrzymał wyróżnienie za walory językowe zaprezentowane  w roli recepcjonisty w przedstawieniu w języku angielskim „American Stereotype” przygotowanym pod kierunkiem p. Barbary Gruszki.
Za świetną narrację w przedstawieniu w języku łacińskim „Bajki Ezopa” przygotowanym przez uczniów II LO im. Gen. Orlicz-Dreszera w Chełmie wyróżniono uczennice: Justynę Błaszczak, Marcelę Dziekan, Paulę Łukaszewską i Dorotę Rudka, natomiast Adam Chomątowski otrzymał wyróżnienie za rolę Zeusa a Sylwia Chełmińska za rolę Lwa.
Uczennica Joanna Skubisz z LO im. ONZ z Biłgoraja została wyróżniona za rolę profesorki geografii w przedstawieniu „Un cours mouvementé”

Uczennica I LO im. J. Zamoyskiego w Zamościu Ewa Borys została wyróżniona za rolę Michael Moonshine w skeczu w języku angielskim ”World Record” pod kierunkiem p. Jerzego Kusza.
W kategorii języka rosyjskiego wyróżnienie otrzymały Paulina Pochwatka za rolę Solistki oraz Paulina Skwarek za rolę Narratorki w przedstawieniu „Kopciuszek” przygotowanym przez uczniów LO im. ONZ w Biłgoraju pod kierunkiem p. Krystyny Małysz.
Na uwagę zasługuje gościnny występ gimnazjalistów  z Młodzieżowego Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu, którzy przygotowali interpretacje wierszy w języku francuskim pod kierunkiem p. Agnieszki Guzowskiej. Nagrodzono interpretację Zuzanny Młodzianowskiej i Kingi Miszczak.
Wyróżnieni artyści otrzymali interesujące nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez tegorocznych sponsorów: Szkołę Języków Obcych „Bacalarus”, Wydawnictwo Pearson Longman, Wydawnictwo Macmillan, Wydawnictwo Oxford  University Press , Wydawnictwo Nowa Era, Wydawnictwo Express Publishing, Księgarnię Językowo-Edukacyjną w Zamościu, Księgarnię  im. B. Leśmiana w Zamościu oraz p. Zygmunta Kamińskiego - Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.
Błyskotliwie prowadziły festiwal uczennice kl. IIa Małgorzata Radaj i Karolina Klimek, które przygotowały konferansjerkę w języku angielskim i polskim po kierunkiem p. B. Kowalczyk.
Oprawę graficzną Festiwalu przygotował p. Paweł Biedula przy współudziale p. Zbigniewa Pałki, kawiarenkę zorganizowała młodzież  kl. Ib pod kierunkiem p. Mieczysławy Adamczuk. W czasie obrad Jury swoje umiejętności taneczne zaprezentowała młodzież  przygotowana przez p. Grażynę Mandziuk. Organizację Festiwalu koordynowała p. Barbara Kowalczyk 
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom,  członkom jury  i nauczycielom przygotowujących młodzież do udziału w Festiwalu. Gorąco zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w XI edycji Międzyszkolnego Festiwalu Twórczości Scenicznej w Językach Obcych w 2013 roku.