28.09.2018, autor: Wiktoria Różaniecka (kl. 2c)

Historia w filmowym wydaniu

Dnia 25 września uczniowie naszego liceum wraz z nauczycielami wybrali się do kina na dramat wojenny oparty na bestsellerowej książce Arkadego Fiedlera pt. "Dywizjon 303".

Film opisuje prawdziwą historię polskich asów przestworzy, którzy początkowo niedoceniani i wyśmiewani, ostatecznie stali się  wielką  legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, która nie ma sobie równych. Ekranizacja opowiada nie tylko o niesamowitych akcjach bojowych polskich pilotów, ale pokazuje również ich życie osobiste. Wątki miłosne przeplatają się z wydarzeniami historycznymi, takimi jak Bitwa o Anglię. Film wzbudził wiele emocji wśród uczniów i nauczycieli. Opinie na  jego temat  były podzielone. Pasjonaci historii zwrócili uwagę na kontekst historyczny, jednak największe  wrażenie zrobiły na wszystkich  zjawiskowe ujęcia powietrznych scen batalistycznych. 

Wyprawa do kina była świetną okazją do przypomnienia uczniom historii dzielnych Polaków walczących podczas II wojny światowej. Miejmy nadzieję, że czas przeznaczony na wyjście był owocny i skłonił do wielu przemyśleń oraz refleksji na temat ludzkiego życia, poświęcenia i honoru.