29.10.2013, autor: M. Podolak

Goście z Izraela

W ostatnią sobotę października odwiedzili nas goście z Izraela w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”. Ponad 200 uczniów z Gymnasia Realit  z Rishon Le Zion przyjechało do Zamościa, aby poznać przeszłość swoich przodków, ale także spotkać się ze swoimi rówieśnikami z Polski. Młodzież gościła w I i III Liceum w Zamościu. Już o godzinie 9 w Auli czekała na nich  grupa uczniów z naszej Szkoły. Wszystkich przywitała pani dyrektor Bożena Krupa, po części oficjalnej odbyły się 2-godzinne warsztaty lingwistyczno-kulturowe w 4 grupach . Młodzież w milej atmosferze rozmawiała o swoim życiu, kulturze, zainteresowaniach i problemach.

 

 

Następnie na dziedzińcu Szkoły zostały posadzone symboliczne drzewka przyjaźni – dwie białe magnolie.

Po wizycie w szkole młodzież udała się na zamojską Rotundę, gdzie zapoznała się z martyrologią ludności podczas II wojny i złożyła kwiaty. Około godziny 13 goście i towarzyszący im uczniowie naszej szkoły wyjechali do byłego obozu zagłady w Bełżcu. Po zwiedzeniu obozu odśpiewane zostały hymny obu państw, a następnie oddano część poległym poprzez wspólną modlitwę za zmarłych. W godzinach popołudniowych goście odwiedzili zamojską synagogę.

Spotkanie młodzieży odbyło się dzięki wsparciu Dyrekcji naszego Liceum. Pomysłodawczynią i koordynatorką przedsięwzięcia była pani Halina Pilszczek, z którą współpracowała pani Barbara Jędruszczak. A warsztaty prowadzili: pani Luiza Karwan i pan Jerzy Kusz.