16.11.2019, autor: A. Szczygieł

Finał VI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy o bł. Karolinie Kózkównie i św. Stanisławie Kostce

15 listopada 2019 r. uczennice naszej Szkoły: Agnieszka Karabin (uczennica p. Anny Szczygieł) oraz Zofia Iwaniec i Patrycja Wybranowska (uczennice ks. Konrada Bulaka)  wzięły udział w finale VI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy  o bł. Karolinie Kózkównie i św. Stanisławie Kostce "Wierność bł. Karoliny Kózki i męstwo św. Stanisława Kostki" zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej. Celem było ukazanie uniwersalnego powołania do świętości i upowszechnienie wartości oraz zasad, według których żyli zarówno bł. Karolina jak i św. Stanisław.

Konkurs wiedzy odbył się w Kurii Diecezjalnej w Zamościu. 

Po przerwie uczestnicy udali się do kościoła Matki Bożej Królowej Polski, gdzie wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył ks. biskup Marian Rojek. W Liturgii Słowa aktywny udział wzięły uczennice naszej Szkoły: Wiktoria Węglińska i Zofia Iwaniec. W homilii Pasterz Diecezji podkreślił, że potrzebujemy autorytetów, nawet jeśli nie przystają do współcześnie propagowanego stylu życia. Zachęcał do rozglądania się za wzorami, wartościami, stabilnymi punktami odniesienia. Mówił, że warto mieć oczy skierowane ku niebu, ponieważ tam jest cel drogi każdego człowieka. Przypomniał, że szczególnymi przewodnikami w wędrówce są bł. Karolina i św. Stanisław. „I ty bądź taki, taka jak oni. Bez Boga jesteśmy przegrani w swoim życiu. Z młodzieńczym zapałem szukajcie możliwości rozwijania swej świętości.” Zachęcił też do wytrwałej pracy w pokonywaniu własnych wad i słabości. 

Po Mszy św. uczestnicy konkursu wraz z opiekunami udali się do Szkoły Podstawowej Nr 4, gdzie w auli z rąk Księdza Biskupa otrzymali dyplomy i nagrody. 

Po zakończeniu uroczystości nasze finalistki podzieliły się własnymi przemyśleniami 

Agnieszka: „Ten konkurs był dla mnie wspaniałą okazją na bliższe poznanie bł. Karoliny Kózki oraz św. Stanisława Kostki. Byli oni naszymi rówieśnikami. Są dla nas, młodzieży, doskonałym przykładem do naśladowania.”

Patrycja: „Podczas kazania Ksiądz Biskup przypomniał nam, jak ważna jest walka z naszymi wadami. Przygotowanie do konkursu było idealną okazją do rozwijania swej sumienności i pracowitości na wzór bł. Karoliny i św. Stanisława Kostki.” 

 Zosia:” Konkurs był dla nas spotkaniem z historią Świętych, którzy oddali swe życie Bogu. Ci młodzi ludzie przeżywali podobne problemy, jakie my przeżywamy w codziennym życiu, właśnie dlatego są nam bliscy.”  

 

Życzymy dziewczynom dalszych sukcesów oraz wytrwania w szlachetnych  postanowieniach i dobrych życiowych wyborach.