03.12.2016, autor: J. Nadłonek (kl. 1i)

Dzień Wolontariatu w I LO

Wolontariat to wspaniała inicjatywa, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularna. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przyczyniają się do tego również uczniowie naszej szkoły. W I Liceum wolontariat istnieje już od 14 lat. 1 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariuszy, w auli I Liceum mieliśmy przyjemność wziąć udział w Gali Charytatywnej, aby uhonorować wszystkich naszych szkolnych, bezinteresownych działaczy.

Jak zawsze, atrakcje były bardzo różnorodne. Uroczystość rozpoczął krótki koncert uczniów naszej szkoły. I niestety, nawet najwymyślniejsze epitety nie oddadzą tego, co przekazali nam artyści swoją muzyką. A może to lepiej, że takie 'perełki' możemy usłyszeć tylko podczas specjalnych okazji?

Kolejnym punktem naszego spotkania było nagrodzenie wolontariuszy, którzy 5 i 6 listopada w Galerii Twierdza w Zamościu rejestrowali potencjalnych dawców szpiku. Podziękowania i dyplomy wręczyła p. Krystyna Rybińska-Smyk z Zamojskiego Centrum Wolontariatu, który był głównym ogranizatorem akcji DKMS. Trud wolontariuszy nie poszedł na marne – w bazie dawców szpiku zarejestrowało się ok. 600 osób. Wyrazy uznania otrzymali również wolontariusze zaangażowani w Dzień Papieski. 

Jak się okazuje, działalność charytatywna przynosi również inne korzyści niż (choć przecież najważniejsza) satysfakcję. Poznaliśmy Rebeccę z Hiszpanii, Alexandrę z Węgier i Biagio z Włoch, którzy przyjechali do Polski w ramach projektu Erasmus+. Ma on na celu, m.in. zapoznawanie młodych ludzi z odmiennymi kulturami, podwyższenie umiejętności językowych oraz, a właściwie przede wszystkim, zwiększenie wrażliwości na problemy ludzi bez względu na wiek, narodowość czy przekonania.

Kulminacyjnym punktem Gali była projekcja filmu naszych licealistów- Teleexpress Wolontariatu! W tym odcinku dowiedzieliśmy się, co skłania uczniów do uczestniczenia w akcjach na rzecz innych osób, czy kolidują one z nauką oraz zapoznaliśmy się z najnowszymi działaniami naszej sekcji charytatywnej.

Na zakończenie naszej relacji mamy odpowiedź dla osób, które zadają sobie pytanie, jaki jest sens działania w wolontariacie, jak powiedział  Ghandi: "Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym"