28.04.2022, autor: B. Hawrylak

Dzień Patrona i rocznica Konstytucji 3 maja!

W czwartkowe popołudnie, 28 kwietnia społeczność szkolna I LO włączyła się w uroczyste świętowanie 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, która  stała się też okazją do obchodów Dnia Patrona. 

 

Podczas spotkania w Sali Kolumnowej młodzież klas pierwszych, drugich i trzecich miała okazję uczestniczyć w ciekawej, teatralnej inscenizacji historycznej, przygotowanej przez uczniów naszego liceum pod kierunkiem p. Michała Pałczyńskiego. W przedstawieniu zostały ujęte najważniejsze fakty związane z działalnością i bogatą spuścizną patrona Szkoły - Jana Zamoyskiego, jego życiem osobistym, podróżami zagranicznymi, karierą polityczną czy historią rodowego herbu.

 

Na uwagę zasługuje szczególna dbałość o rekwizyty, prezentacja bogatych strojów z epoki oraz humorystyczne czasami ujęcie losów tej niezwykłej postaci.

 

Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno- muzyczny przygotowany przez młodzież  naszej szkoły pod kierunkiem p. Beaty Hawrylak. Uczniowie rozpoczęli swój występ  dostojnym polonezem, następnie recytowali patriotyczne wiersze K. K. Baczyńskiego, T. Różewicza, J. Lechonia, A. Mickiewicza, śpiewali poruszające piosenki o ojczyźnie-  M. Grechuty czy J. Pietrzaka, zaprezentowali  również  w formie krótkiej lekcji historii najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja.

 

Nad oprawą muzyczną całego artystycznego przedsięwzięcia czuwała p. Katarzyna Kowanek, która wraz ze szkolnym chórem, instrumentalistami i wokalistami przygotowała nam prawdziwą ucztę muzyczną.

 

To dobrze, że kultywujemy w I LO tradycje patriotyczne, pamiętajmy też przy tej okazji o naszym patronie- Janie Zamoyskim, który przecież  z wielką nadzieją napisał słynne zdanie: ”Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. 

 

RELACJA Z AKADEMII