12.11.2019, autor: A. Szyszka-Tomaszewska, P. Adamowicz

Dzień Niepodległości

8 listopada 2019 roku o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczysta Akademia Patriotyczna. W tym wyjątkowym dniu świętowaliśmy 101. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tradycyjnie na początku nastąpiło przekazanie władzy, stary Samorząd ustąpił nowo wybranemu.

Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod opieką p. prof. Pauliny Adamowicz, p. prof. Anna Szyszki – Tomaszewskiej, p. prof. Katarzyny Kowanek i p. prof. Andrzeja Czernika.

 

Mogliśmy obejrzeć ciekawą prezentację historyczną – „Rok 1919 – Pierwszy Rok Wolności”, przybliżającą nam pierwsze miesiące Wolnej Polski. Po części oficjalnej zaczęło się wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych.

Dodatkową atrakcją było wykonanie przez uczniów naszego liceum utworu „Nie pytaj o Polskę” G. Ciechowskiego.

O godzinie 11:11 cała społeczność naszej szkoły odśpiewała wspólnie przed pomnikiem Jana Zamoyskiego 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Jej inicjatorem jest Minister Edukacji Narodowej  oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy MEN. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.

Po odśpiewaniu hymnu przyszedł czas na gorący poczęstunek – żołnierską grochówkę.

Narodowe Święto Niepodległości ma radosny charakter i w ten sposób jest celebrowane w naszej szkole, a wspólne śpiewanie to znak radości z wolnej ojczyzny, za którą tęsknili nasi przodkowie.

Wieczorem w dniu 11 listopada przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym pod opieką p. Michała Pałczyńskiego uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości na Rynku Wielkim.