21.06.2018, autor: P. Adamowicz

„Co nas uskrzydla?”

20 czerwca 2018  Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu zaprosiło naszych wolontariuszy na Obywatelskie Forum Młodzieży , które odbyło się w osiedlowym Domu Kultury Okrąglak w ramach zadania” LOT ORŁÓW: WOLONTARIAT - AKTYWNOŚĆ - TOŻSAMOŚĆ”, dofinansowanego z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

W programie odbył się panel dyskusyjny pod hasłem „Młodzi obywatelami swojego państwa”. Nasi uczniowie z ciekawością przysłuchiwali się wypowiedziom na temat społeczeństwa obywatelskiego, aktywności i partycypacji społecznej, a szczególnie na temat symboli narodowych (proporcje i  barwy narodowe).

Z inicjatywy harcerzy zwrócono uwagę na tzw. patriotyzm radosny w celu odejścia od patosu i smutku do aktywności i radości. Następnie rozpoczęła się debata pt:” Szanse i bariery w aktywności młodzieży”. Uczniowie wspólnie tworzyli projekt orła, skrzydłami były np.: kreatywność, zdobywanie funduszy, radość z dokonań, komunikatywność, chęć pomocy innym, praca w grupie, a pazurami (demotywatorami) - bierność, egoizm, stereotypy czy lenistwo.  Celem spotkania był rozwój wolontariatu jako rozwój aktywności obywatelskiej.