30.06.2022, autor: I. Zych-Wężyk

Chronimy przyrodę, dbamy o środowisko

Do tegorocznej, czwartej już edycji programu stypendialnego „Lider wiedzy i ochrony środowiska” przystąpiła uczennica klasy 2g Gabriela Byra. Program organizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.  

Gabrysia już od kwietnia realizuje zadania przyrodnicze i prośrodowiskowe, zgłębia swoją wiedzę z zakresu ekologii oraz dbałości o zdrowy tryb życia. Uczestniczka programu wzięła udział w badaniach prowadzonych w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, w projektach realizowanych przez Roztoczański Park Narodowy oraz odbyła spotkanie z przedstawicielami ogrodu zoologicznego w Zamościu. W ramach programu uczennica założyła ogród z roślinami miododajnymi dla pszczół oraz wykonała i zawiesiła budki lęgowe dla ptaków. Budki zostały zawieszone m.in. na terenach zielonych przy naszej szkole oraz na terenie ZOO w Zamościu.  

 

Do dbałości o środowisko i ochrony przyrody Gabrysia zachęca również inne osoby. Uczestniczka programu zorganizowała lokalną akcję sprzątania środowiska naturalnego w której udział wzięły uczennice klasy 2g pod opieką p. Katarzyny Kowanek oraz p. Emila Rafalskiego. Ponadto uczennica wykonała ulotki na temat roli i znaczenia pszczół miodnych i dzikich w przyrodzie oraz o metodach walki ze smogiem. Ulotki przekazała mieszkańcom Zamościa i okolic.  

 

Gabrysia kontynuuje swoje działania, prowadzi obserwacje fenologiczne oraz codzienne obserwacje warunków atmosferycznych. Opiekunem dydaktycznym wspierającym działania uczennicy jest p. Iwona Zych-Wężyk. 

 

Życzymy powodzenia i wytrwałości w realizacji kolejnych zadań.