17.11.2014, autor: H. Pilszczek

Bliżej siebie. Spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej.

7 listopada 2014 r. po raz piąty miało miejsce spotkanie młodzieży  I LO w  Zamościu z młodzieżą z Gymnasia Realit z Rishon Le Zion z Izraela. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów", realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Edukacji Kultury i Sportu Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie i Instytutem w Yad Vashem w Jerozolimie.

 

Zaraz po przyjeździe, w auli szkolnej, gości z Izraela powitała pani wicedyrektor Bożena Krupa, a społeczność naszej szkoły została powitana przez dr Dalię Ophir, koordynatorkę spotkania ze strony Izraela. 

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty integracyjne. Odbyły się one w kilku grupach polsko-izraelskich. Praca w grupach prowadzona była przez nauczycielki języka angielskiego: p. M. Adamczuk, p.M. Borowską, p. L.Karwan, p. B. Kowalczyk, p. M. Struk. W czasie warsztatów młodzież szybko przełamała początkową nieśmiałość i w koleżeńskiej atmosferze poznawała swoje zainteresowania, obalała kolejne stereotypy dotyczące obydwu narodów. Po warsztatach poszliśmy na spacer na Starówkę. Przewodnicy z Izraela opowiadali swoim podopiecznym historię Zamościa, historię polsko - żydowską naszego miasta, historię swoich przodków. Warto dodać, że wielu opiekunów młodzieży izraelskiej ma swoje zamojskie "korzenie". Przykładem może być, wspomniana powyżej, pani Dalia Ophir.

W wolnym czasie młodzież prowadziła luźne rozmowy, robiła wspólne zdjęcia, wymieniała adresy kontaktowe. Być może narodzą się kolejne przyjaźnie ???

Punktem kulminacyjnym była uroczystość w Bełżcu, w Muzeum - Miejscu Pamięci. Po zapoznaniu się z historią obozu zagłady  w Bełżcu młodzież polsko-izraelska wzięła udział w szczególnej  uroczystości upamiętniającej ofiary nazizmu w czasie drugiej  wojny światowej.

W montażu słowno - muzycznym oddano cześć Żydom zamordowanym przez hitlerowców. Na zakończenie uroczystości zostały odśpiewane hymny obydwu narodów przez młodzież polską i izraelską.

Wszystko ma swój kres.... I tylko żal, że trzeba było się tak szybko rozstać. Do zobaczenia w przyszłym roku! Tymi słowami żegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Izraela. Haverim = Przyjaciele.

Koordynatorka spotkania ze strony ILO - Halina Pilszczek