09.04.2014, autor: R. Sawoniewicz

"Ballada o Marku"

Wczoraj, 8 kwietnia odbył się w Auli naszej szkoły koncert pt. "Ballada o Marku", zagrany i zaśpiewany przez krakowskich artystów Yanoosh'a Baran i Justynę Baran. Recital w swojej treści dotykał problemów alkoholowych, opowiedzianych poprzez historię człowieka, wywodzącego się z patologicznej rodziny, w której życie obracało się wokół "kieliszka". 

W życiu dorosłym tytułowego Marka przeszłość kładzie się cieniem na jego egzystencji (mimo, że sam jest wolny od uzależnienia), wywiera wpływ na jego - wydawałoby się - świadome i wolne wybory. Porażka, jaką ponosi bohater, niezawiniona przez niego, jest dowodem, ze problem uzależnienia od alkoholu nie jest problemem indywidualnym, ale mocno i na długie lata dotykającym najbliższych.

Spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży naszej szkoły. Mam nadzieję, że  poruszył emocje i zmusił do refleksji, które pozwolą  spojrzeć na alkohol inaczej, niż łatwy sposób na dobrą zabawę, szybkie "lekarstwo" na stres, smutek, kłopoty...