13.12.2016, autor: A. Niańko

AMNESTY INTERNATIONAL

Sekcja parlamentarna samorządu uczniowskiego zorganizowała 8 grudnia Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa są łamane. Maraton organizowany jest zawsze w weekend w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Listy, jak podkreśla AI, od początku istnienia organizacji są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Maraton Pisania Listów pokazuje, w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią +nie+ łamaniu praw człowieka.

Dzięki zaangażowaniu mamy wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby, wystarczy kartka i długopis. 

AI podkreśla, że co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Amnesty wskazuje, że dzięki zeszłorocznej akcji doprowadzono do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA oraz uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań. 

W ubiegłym roku w Polsce napisano ponad 270 tys. listów. Na całym świecie napisano ich w sumie 3,7 mln.

My napisaliśmy 311 listów.